Fall One Design Regatta

Newport Harbor Yacht Club

Results are provisional as of 15:51 on September 30, 2018

Harbor 20 A Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Club Affiliation Skipper Name Crew Name R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Harbor 20 A DArt 113 NHYC Bill Menninger Diane Menninger 2 2 1 (6) 2 13 7
2nd Harbor 20 A Ping 336 NHYC Kurt Wiese Anne Wiese 5 1 2 3 (6) 17 11
3rd Harbor 20 A Lady Luck 32 BYC Alex Steele Alex Steele 6 7 (10) 4 1 28 18
4th Harbor 20 A No Travel Required 363 NHYC Argyle Campbell Scott Barnard 10 (13) 6 1 3 33 20
5th Harbor 20 A Blue Skies 308 BYC Gary Thorne Karen Thorne 7 4 (9) 5 4 29 20
6th Harbor 20 A Fortunatelee 444 BYC Walter Johnson Leeann Iacino 1 11 5 (13) 5 35 22
7th Harbor 20 A Only Child 108 BCYC Len Bose Jennifer Bose (13) 3 12 2 8 38 25
8th Harbor 20 A Aquavit 419 UCISA David Camerini Dan Gribble 4 10 4 (12) 9 39 27
9th Harbor 20 A Second Wind 9 NHYC Terry Gloege Randall Hause 3 (12) 7 8 10 40 28
10th Harbor 20 A Why Not 48 NHYC Tad Springer Kevin Hampton (9) 5 8 9 7 38 29
11th Harbor 20 A Shana’s Secret 307 NHYC Mark Conzelman Phil Thompson 11 9 3 11 (12) 46 34
12th Harbor 20 A Red Devil 122 NHYC Daniel Geissmann Robert Plant 8 8 (11) 7 11 45 34
13th Harbor 20 A Spirit 201 BCYC Peter Haynes Debra Haynes 12 6 13 10 (14 DNC) 55 41

Harbor 20 B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Club Affiliation Skipper Name Crew Name R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Harbor 20 B Bluebird 114 NHYC Perry Bissell Brian Bissell 1 (2) 1 1 2 7 5
2nd Harbor 20 B Buckshot 360 NHYC Jim Buckingham Charlie Buckingham (6) 1 2 3 3 15 9
3rd Harbor 20 B Rascal 78 NHYC Craig Chamberlain Scott Culver 2 (5) 3 2 4 16 11
4th Harbor 20 B Dragon Lady 2 ABYC Ed Kimball Anne Costello Kimball 3 4 (6) 6 1 20 14
5th Harbor 20 B Breezin' 76 NHYC Eric Jones Heiko Jones 4 3 (12) 12 6 37 25
6th Harbor 20 B Wood In It Be Nice 359 WORSA Ted Reed Kathy Reed 7 8 9 5 (12) 41 29
7th Harbor 20 B Whits End 130 NHYC John Whitney Mary Whitney 5 (13) 5 11 9 43 30
8th Harbor 20 B Idros 34 NHYC Helen Duncan Warren Duncan 10 12 4 (13) 5 44 31
9th Harbor 20 B A-TACK DRAGON 396 SSC, BCYC Mike Kohl Phil Kohl 9 7 7 8 (10) 41 31
10th Harbor 20 B Chloe 243 BYC Matt Campbell   (11) 11 10 4 7 43 32
11th Harbor 20 B MILI'APA 93 UCISA Ross Watanabe Hollie Sutherland (12) 9 8 10 8 47 35
12th Harbor 20 B Whatever 74 NBBSSB Thomas Fischbacher Park Eddy (14) 6 13 7 11 51 37
13th Harbor 20 B Sail N' Win 18 NHYC Win Fuller Carlita Fuller 8 (14) 11 9 13 55 41
14th Harbor 20 B First in Class 1 NHYC Roxanne Chan Don Logan 13 10 (14) 14 14 65 51

Harbor 20 C Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Club Affiliation Skipper Name Crew Name R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Harbor 20 C Undecided 64 NHYC Peter Stemler Jim Robertson 1 1 1 1 (2) 6 4
2nd Harbor 20 C A Salt & Battery 440 NHYC Cole Pomeroy Karl Pomeroy 4 3 (6) 2 3 18 12
3rd Harbor 20 C Amazing Grace 119 BYC/NHYC Judy Weightman Jim Kerrigan 2 4 (8) 3 7 24 16
4th Harbor 20 C Audace 106 NHYC Andy Binkerd   5 (6) 2 6 4 23 17
5th Harbor 20 C Around Midnight 12 NHYC Bob McDonald Rob Rader 6 2 (9) 4 5 26 17
6th Harbor 20 C Stop Making Sense 207 NHYC Dick Somers Tom Fischbeck 3 7 7 (9) 1 27 18
7th Harbor 20 C Party Globe 209 BCYC Emile Pilafidis Alice Pilafidis (9) 8 3 5 8 33 24
8th Harbor 20 C Tiger 131 NHYC John Bubb   7 (9) 4 7 6 33 24
9th Harbor 20 C Summerwind 23 SBYC Patrick Scruggs Pat Scruggs 8 5 5 8 (9) 35 26
10th Harbor 20 C Hula Girl 19 BCYC Mary Bacon Nina Manning (10) 10 10 10 10 50 40


nhyc.org
raceoffice@nhycstaff.org

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com